Saçlarımız Neden Dökülür?

/

Günümüzün hatta çağımızın en büyük sorunlarından biri olan saç dökülmesi, artık bay ve bayanların canını sıkan nadir mevzulardan biri haline geldi. Saçların neden döküldüğü konusunda çok fazla araştırma yapılıp lakin sebebinin tek bir olguya bağlanabildiği henüz görülmedi.

Saçlar Neden Dökülür?

Öncelikle saç dökülmesi sebepleri arasında görülen en büyük etken, Guatr hastalığıdır. Bu hastalığa karşı dökülen saç teli sayısı oldukça fazladır.

Kadınların hamilelik döneminde saçlarının dökülme oranı düşük bir rakam olurken, doğumdan 2-3 ay sonra ciddi dökülmeler görülebilir. Bir diğer faktör; aşırı yapılan rejim ya da beslenme eksiklikleri olabilirken, genetik ve kronik hastalıklar dâhilinde büyük cerrahi girişimler de bir etken olarak görülebilir.

Saç neden dökülür? Dediğimizde verilecek cevaplardan ilki, yanlış saç bakım kremleri ya da şampuanlarının kullanımı da saç dökülmelerini olumsuz yönde etkileyen en büyük problemlerden biridir. Erken bile yapılsa, tedavisinde çok bir başarı elde edilemez. Ancak saç dökülmesi boyutunun ne durumda olduğuna bağlı olarak kıl köklerinin ölmüş olması halinde cerrahi müdahaleler işe yarayabilir.

Saç Dökülmelerini Önlemek Adına

Saç dökülmelerinin bir başka nedeni olan tarama ya da fırçalama şeklinde adlandırdığımız uygulamalardır ve bunlar saçların maruz kaldığı en büyük sorunlardan birkaçıdır. Saç dökülmesini önleme şeklinde yapabileceğimiz aktivitelerden bazıları; saçlarınızı bağlama tokaları ile çok sıkmayacak şekilde hatta mümkünse hiç bağlamayarak kullanmak.

Tarama ya da fırçalamak istediğinizde sadece uçlarını değil en dipten, saç köklerinden başlayarak düzenli bir hizada uygulama yapmak. Eğer saç kremi kullanıyor iseniz, kremi diplere ya da kıl köklerine değil tam aksi en uçlara sürmeniz saç dökülme olasılığını en aza indirgemiş olacaktır.

Şampuan seçiminin doğru yapılıp, saçlarınız yağlı ise ona göre, kuru ise daha farklı bir seçim yaparak, onlara canlılık kazandırmak adına büyük bir hareket yapmış olacaksınız ki bunun yarattığı farkı hemen gözle görünür bir şekilde fark edeceksiniz.


DİĞER MERAK EDİLENLER

Tamamını Göster